Az elmúlt években gyakorlatilag ipari méretűre dagadt az ismerőseim által írt segítségkérők mennyisége, amelyben valamilyen nem túl megbízható forrásból származó, tört játék elindításával kapcsolatban írták le a problémájuk. A válasz minden esetben ugyanaz volt: vedd inkább meg! A mai webes viszonyok között aprópénzért be lehet vásárolni színvonalasabbnál színvonalasabb címekből, úgyhogy következő cikkünkben az olócs számítógépes játékok legális forrásait ismertetjük.
Miért vegyem meg a játékot?
A játékok megvásárlásának van egy morális oldala: egyrészt legálisan cselekszel, másrészt a legtöbb esetben támogatod a fejlesztőket, nameg a véleményednek kicsit nagyobb létjogosultsága lesz (mert hát ugye a gazdaságban pénztárcával szavazunk). Ha ez nem hat meg, akkor ott van az időpocsékolás kérdése is.
Az az igazság, hogy a gaming technikai oldala még a legálisan megvásárolt játékoknál is sokszor jár szívással. Ha pedig mindenféle szir-szar forrásból szerzed be, törve, támogatás nélkül, akkor meg aztán még gázabb lehet a helyzet. A mai felsőkategóriás játékok a megjelenésük idején a legkevésbé sem stabilak, folyamatos patchelésre és frissítésre van szükségük. Ha megveszed, jogosult vagy rá, ha nem… szívás. A régebbi játékoknál persze nem egységes a helyzet, ott a legális forrás ellenére sincsenek megoldva a kompatibilitási gondok, de erről bővebben majd a felületek ismertetőinél.
A digitális platformoknál a megvásárlás után általában van egy időlimited, ami alatt visszatérítheted a játék árát, ha nem tetszik, vagy nem fut a rendszereden.
Steam játékok
A Steam a PC-gaming egyik fellegvára: disztribúciós és közösségi média platform, illetve termékmenedzselő rendszer is. Az áruház és a közösségi rész bármilyen platformon elérhető böngészőből, a megvásárolt játékok pedig egy letöltendő és telepítendő Steam kliensprogramból futnak, amelyből elérhető a rendszer összes funkciója.
A Steam egy DRM alapú disztribúciós platform, tehát a megvásárolt játékokkal nem rendelkezel szabadon. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a működésük a Steam kliens meglétéhez van kötve, és például nem futtathatod őket két gépen. Cserébe teljes szocmédia élményt kapsz, sok játéknál felhős alapú mentést és frissítéseket, értékelhetsz, segítséget kérhetsz a fórumokon. Az újabb játékoknál nagyon jó tud lenni, a régieknél viszont inkább a felsorolás következő platformját javaslom.
Gog játékok
A Gog (gog.com) felületén eredetileg modern gépeken futtatható állapotba hozott régi játékok szerepeltek, viszont most már ők is nagyon sokban hasonlítanak a Steamhez. Rengeteg új játék jelenik meg rajtuk, közösségi platformmá alakultak egy ideje, illetve saját kliensprogramjuk is van, ami a Valve szoftveréhez hasonló módon segít menedzselni a játékaidat és mérni az eltöltött időt. A Gog viszont úgynevezett DRM-free logikát alkalmaz: amit megvettél, az a sajátod. Lementheted a telepítőket, elteheted őket és így tovább.
Kincset ér a tevékenységük, hiszen rengeteg elfeledett és mai gépekkel már abszolút nem kompatibilis játékot kínálnak a közönségnek jutányos árakon. Nem egyszer hatalmas erőfeszítéseket tettek azért, hogy egy-egy játék vagy franchise jogi hátterét felderítsék: a legjobb a Forgotten Realms sorozat, ahol rengeteg tárgyalás és kutatás árán kiderítették, kinél is vannak a jogok. Ezzel el tudták érni, hogy a korszerű állapotba hozott és kijavított játékok újra elérhető váljanak a rajongók számára.
De hogy tudok én ezzel spórolni?
A cikkben említett digitális platformokon rengeteg különböző akció szokott lenni, amelyeket ebben a bekezdésben részletezek.
Időszakos akciók
Az összes felsorolt oldal rendez bizonyos akciókat, ezek közül a legjelentősebbek a Steam Sale-ek. Ezek a végletekig pusztító hatással vannak a pénztárcákra, hiszen sok-sok százalékos kedvezményekkel vásárolhatjuk meg a játékokat. Én elsősorban a régebbi címekre szoktam menni 5-6 eurós határig. A Steam Sale-ek időpontját általában nem lehet előre tudni, viszont ez az oldal segít nagyjából belőni a kezdést. Szóval ha Steam játékok olcsó beszerzésére vágysz, figyelned kell. A Gognál is hasonló elven működik a leárazós időszak.
Promóciós akciók
Nagyobb évfordulóknál vagy folytatások megjelentetésekor nem ritka, hogy a kiadók akár a teljes portfólijukra, akár csak egy-egy franchise-ra vagy játékra hatalmas akciókat adnak. Nem ritka az sem, ha rövid ideig ingyen beszerezhetővé válik egy játék. A Shadow Warriort például így sikerült megszerezni 40 euró helyett teljesen ingyen, de Tomb Raiderből is sikerült bevásárolni.
Kifutó játékok
A digitális disztribúció hátránya, hogy a jogi megállapodások lejártakor egy-egy játék eltűnhet a különböző értékesítő felületekről. Ilyenkor a megvásárolt játék letölthető és játszható marad, viszont a továbbiakban nem lehet már megvásárolni. A virtuális polcokról való lekerülést megelőzően azonban gyakori, hogy a még elérhető kulcsokat a kiadó nemes egyszerűséggel ingyen vagy nagyon olcsó kiszórja: így történt a Dirt Showdown vagy az Alan Wake kapcsán is.
A kívánságlista hatalma
Minden platformon elérhető egy úgynevezett kívánságlista (Wishlist) nevű funkció, amelyre bedobálhatod a választott címeket. Állítsd be az értesítéseket és ha az adott játék akciós lesz, lecsaphatsz rá a nyomott áron, amilyen gyorsan csak tudsz.
Végszó
Remélem, hogy cikkemmel segítettem. Egy kis angoltudással és rugalmassággal rengeteg pénzt és fáradtságot spórolhatsz, ráadásul ha jól választasz, még jobb élményben lehet részed. A különböző feületek adta közösségi élmény és támogatás rengeteget jelenthet, az akciók során pedig olcsón és legálisan bezsákolhatod a kedvenceidet.