Miért fontos az ergonómia a vállalkozás életében?

ergonomikus macska

Mit is jelent az ergonómia? Az ergonómia foglalkozik az ember és a technikai eszközök kapcsolatával. A munkakörnyezet minden tényezője az ergonómia tudományába tartozik, legfontosabb feladata, hogy megfelelő fizikai és szociális munkakörnyezetet teremtsen a dolgozóknak. Meghatározza, milyen az a gép, vagy berendezés, ami a legjobban illeszkedik az ember fizikai és szellemi adottságaihoz. Nagyon fontos, hogy az eszközök semmilyen formában sem károsíthatják a dolgozókat.

A dolgozók egyéni tulajdonságait figyelembe véve testreszabható környezetet kell biztosítani számukra, különben emelkedhet a dolgozói megbetegedések gyakorisága. A jó komfortérzet eléréséhez kulcsfontosságú a megfelelő világítás, a zajterhelés csökkentése, a hőmérséklet állandósága és a klíma. Mesterséges megvilágítás esetén cél a természeteshez közeli hatás elérése, ennek érdekében már megjelentek a dinamikus világítási rendszerek, amelyek a munkaidő során a megvilágítás erősségét alig észrevehető módon változtatják meg, és a legjobban közelítenek a természetes napfény hatás eléréséhez, amely a dolgozók közérzetére pozitívan hat. A környezeti tényezők közül az akusztikus környezet nem megfelelő kialakítása, a nagy zajterhelés negatív pszichológiai hatásokkal jár, akkor is, ha az alkalmazottak már észre sem veszik ezt a terhelést. A zenehallgatás pozitív hatású lehet, hiszen csökkenti a feszültséget és a monoton munkavégzéskor fenntartja a dolgozók figyelmét. A nem megfelelő szellőztetés, hűtés – fűtés hatására a munkavállalók egészségi állapota romolhat, munkateljesítményük csökkenhet. A levegő minőségének vizsgálatakor fontos tényezők az illatok is. A nyugtató illatok csökkentik a stresszt és a munkaterhelést.

Ergonomikus munkahelyek kialakításakor nem szabad megfeledkezni arról, hogy ülő vagy álló munkaállomást szeretnénk kialakítani. Álló munkaállomások dolgozóinak a munkaszőnyegek jelenthetnek segítséget. A speciális szőnyegek a tehermentesítést szolgálják, illetve megelőzik az ízületek terhelésből adódó betegségeket. Irodai munkavégzés esetén fontos megtanulni a helyes ülést, a combnak vízszintesnek kell lennie, a talpnak le kell érnie a földre, a monitor tetejének a szemmel egy magasságban, vagy valamivel az alatt kell lennie. Ha ezekre figyelünk, elkerülhetjük a későbbi egészségügyi problémákat. Nem megfelelő ülő pozíció esetén ugyanis nagy megterhelésnek van kitéve a derék, a hát, a nyak, sőt rossz kéztartásnál a csukló, és az ujjak is. Az ülő munkát végzők körében egyre több mozgásszervi panasz jelentkezik: nyakfájdalom, nyakmerevség, fejfájás, derékproblémák, ínhüvelygyulladás, alkarba vagy ujjakba sugárzó zsibbadás (a gerincsérv tüneteivel kapcsolatban itt találhat tájékoztatást). Ezek a problémák megelőzhetőek a test méreteinek megfelelően állítható ergonomikus szék segítségével, hiszen ezek kellő támaszt nyújtanak a hátgerincnek, karoknak és a lábaknak. Az emberi alakot lekövető ergonómiai kialakítás igazi kihívás, hiszen minden ember különböző, ezért mindenki számára másmilyen az ideális szék. Az ergonomikus szék előnye, hogy állítható az ülés magasság, az ülés mélység, a karfák, és a háttámla is. A három dimenzióban állítható háttámla minden testtípushoz megfelel, míg a deréktámasz gondoskodik hát alsó felének és a gerinc görbületének természetes megtartásáról. Irodai bútorok esetében az ergonómia megköveteli, hogy alaposan megfontoljuk, milyen kialakítás illik azokhoz, akik az adott bútort használni fogják. Ha például a szék passzol a tulajdonosához, sokkal nagyobb kényelmet nyújt, ezáltal nagyobb produktivitást és kevesebb stresszt is eredményez.

Apropó, lehet hogy ez is érdekelhet  Amit az almérési kötelezettségről tudni érdemes

Egy munkahely tervszerű és tudatos kialakításának célja a munkafolyamatok optimalizálása, a dolgozók számára megfelelő fizikai környezet és szociális légkör kialakítása. Az eredményesség szempontjából fontos a dolgozók jólétének megteremtése, az alkalmazottak lelki és fizikai egészségének megőrzése, hiszen a jó közérzet szoros összefüggésben áll a munkavégzés hatékonyságával. A dolgozóbarát munkahelyek kialakítását a cég egyaránt felhasználhatja az alkalmazottak elkötelezettségének javítására és a vállalati image erősítésére.

A vállalkozás ergonómiailag helyes megtervezése jól összeegyezteti a vállalat pénzügyi és a dolgozók biztonsági szempontjait. A dolgozóbarát munkahely kialakítása végső soron a cég működésének hatékonyságát és eredményességét növelik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük